Nem is igaz, hogy lusta, felelőtlen és pénzügyi analfabéta a Z generáció
Az Erste kutatása szerint a korosztályba tartozók többsége igenis tudatos: bár alig jön ki a fizetéséből, így is félretesz belőle.
Az Erste kutatása szerint a korosztályba tartozók többsége igenis tudatos: bár alig jön ki a fizetéséből, így is félretesz belőle.
A pénzügyi döntéseinket nem pusztán a logika, hanem az érzelmek, különféle mentális csapdák és társadalmi hatások is alakítják. A felelőtlen költekezést ezért csak stabil önismerettel és tudatossággal tudjuk elkerülni, különösen olyan időszakokban, amikor még az állam is fogyasztásra ösztönöz. Mit kell tudni a csoportnyomás hatásáról? Miért veszélyes a mentális könyvelés? És mi fán terem a hedonikus adaptáció?
Az egyre gyorsuló digitális világban a fintechszolgáltatások nemcsak az átlagos felhasználóknak, de a náluk jóval fiatalabbak számára is lehetővé teszik a mindennapi pénzügyek feletti kontroll gyakorlását. Ahogyan azt a költési mintázatainkon tapasztalhatjuk, valószínűleg sokan hálásak lettünk volna, ha a pénzügyek tudatos kezelésére már gyermekkorban ráirányítják a figyelmünket. Az OTP Bank ezt felismerve vezetett be új szolgáltatást, amely lehetővé teszi, hogy a szülők online, a saját mobiljukon nyissanak bankszámlát 14 év alatti gyermekeik számára. Az újítás céljairól és a fejlesztés kihívásairól Kuhárszki Andrással, az OTP Bank fejlesztési területéért felelős ügyvezető igazgatójával beszélgettünk, néhány gondolatot szentelve az OTP MobilBank egyéb fejlesztéseinek is.
A bölcs, szorgalmas hangya és a gondtalan, ám felelőtlen tücsök története a gyerekkorunkból ismerős lehet. Ez a klasszikus mese nem csupán egy szórakoztató történet, hanem egy időtlen tanulság is, amit máig előszeretettel hangoztatunk, ha az öngondoskodásról, azaz a jövőre való felkészülésről van szó.
Hogyan készítsük fel gyermekeinket az életre – mind anyagilag, mind pénzügyi tudatosság szintjén? Ehhez adtunk tippeket pénzügyi podcastunkban.
Az első lépést megtenni sokszor a legnehezebb, hiszen azt gondoljuk, hogy ha messze a kitűzött cél, akkor már elindulni sem érdemes. Ez azonban téves elképzelés: ha a saját tempónkban haladunk, akkor erőfeszítéseinknek meglesz az eredménye, legyen szó akár tanulásról, akár egy vágyott sportteljesítmény eléréséről vagy épp a megtakarításról.
Amikor az életünk szárnyal, eszünkbe sem jut erőfeszítéseket tenni. A mai súlyos időkben itt az alkalom, hogy változtassunk. Ha a lelki egészségünkért, a kapcsolatainkért szeretnénk tenni, akkor íme néhány tipp, mit is tehetünk a pénzügyekben.
A magyar lakosság 71 százaléka érzi úgy egy friss felmérés szerint, hogy romlott az anyagi helyzete, aki csak teheti, igyekszik tartalékolni.
A pandémia után az energiaválság, illetve a magas infláció nehezíti meg a mindennapjainkat, ezért most különösen fontos, hogy tudatosan alakítsuk pénzügyinket. Érdemes kockázatot vállalni vagy menjünk mindig a biztosra? Mire számíthatunk jövőre? Hogyan lehetünk tudatosabbak a pénzügyeinket illetően? Többek között ezekről a kérdésekről is beszélgettünk az Erste Alapkezelő szakértőjével, Varga Zalánnal.
A program résztvevői azt szeretnék elérni, hogy az emberek tudatosabbak legyenek a pénzügyeikben, így ugyanis kevésbé tudnák átverni őket a bűnözők.
Vajon miért van az, hogy a nagy lottónyertesek közül sokan néhány éven belül elherdálják óriási nyereményüket, és csődbe mennek? Az ok a pénzügyi ismeretek és a tudatosság hiánya. Szakértővel vesszük át, hogyan tudunk jobban bánni a pénzünkkel még akkor is, ha kevés van belőle.
Bevezetést tartott az ÁSZ-elnök a pénzügyi tudatosság alapjaiba. Legyen minden családnak pénzügyminisztere!